IZID IN PREDSTAVITEV KNJIGE “VIPAVSKO KOSILO”
Center za izobraževanje rehabilitacijo in usposabljanje Vipava zadnje leto kot partner sodeluje v operaciji Nasmeh in cvet za boljši svet. Pod okriljem Regijske razvojne agencije Ajdovščina in Lokalne akcijske skupine Vipavska dolina je v našem Centru nastala multisenzorna knjiga z receptom, ki nosi naslov Vipavsko kosilo. Knjiga je izšla ob finančni podpori Republike Slovenije in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Skozi knjigo Vipavsko kosilo nas popeljeta knjižna junaka, Gašper in Marina, učenca CIRIUS Vipava. Bralcu zaupata, da je njuna šola majhna, da pa ima veliko srce ter da v šolo rada prihajata, ker se tam vedno veliko lepega dogaja. Povesta tudi, da v šoli medse vedno radi sprejmejo prijatelje iz bližnje okolice kot tudi od drugod. Za goste iz tujine knjiga vsebuje prevod receptov obeh vipavskih jedi, tako jote kot štrukljev, v angleški jezik. Otroka spomnita tudi na knjigi priloženo razglednico. Ta je lahko za spomin ali pozdrav, predstavlja pa lepote in dobrote Vipave.
Po novi knjigi bodo z veseljem posegali predšolski otroci in mlajši šolarji, ko bodo s svojimi starši, babicami ali vzgojitelji pripravljali joto in štruklje.
Posebno vrednost in pomen pa ima knjiga predvsem za nekatere skupine oseb s posebnimi potrebami.
Velikost črk, tip pisave, razmaki med vrsticami zadostujejo kriterijem bralcev z disleksijo. Velikost pisave, različne strukture znotraj knjige ter kakovost papirja so prijazni slabovidnim.
Knjiga je opremljena s simboli podporne in nadomestne komunikacije, ki olajšajo razumevanje in sporazumevanje osebam z motnjo v duševnem razvoju, avtističnimi motnjami in drugim s težavami v komunikaciji.
Na knjigi je nalepka Lahko branje 4. stopnje, kar pomeni, da je knjiga namenjena tudi osebam, ki težje berejo in razumejo. Tekst so testirali nekateri učenci na 4. in 6. stopnji Posebnega programa vzgoje in izobraževanja v našem Centru.
Knjiga je multisenzorna in vsebuje poleg vidnih zaznav tudi različne druge senzorne elemente. V njej pod prsti občutimo različne strukture in materiale kot so les, usnje, blago, plastika in pločevina. Prepustimo se lahko vonju soli, lovorja in brinovih jagod … Spoznamo zvoke drobnih sestavin in s priloženimi kuharskimi pripomočki, kot so valjar, kuhalnica in prtič simbolično naredimo štruklje.
Knjiga ne ponuja samo kuharskega recepta. V njej se plete čutno-čustvena vez med avtorjem, ilustratorjem in učenci s posebnimi potrebami ter krajem Vipava. Pomeni nadaljevanje tradicionalne vipavske kulinarike, ki se še vedno ohranja ob družinskih in osebnih praznikih, godovanjih, trgatvi in drugih dogodkih.
Avtorici in idejni vodji novonastale knjige sta profesorici defektologije Mateja Kete Černe in Katarina Trbanc. Defektologinji sta skozi leta dela z osebami s posebnimi potrebami pridobili izkušnje in znanje o poučevanju in učenju ter razumevanju potreb, ki jih te osebe imajo.
Z veliko ljubezni, ustvarjalnosti, marljivosti in predanosti delu je s pomočjo njunih sodelavcev nastalo Vipavsko kosilo. Laura Šubic je sodelovala pri oblikovanju knjige. K lepi vsebini je pripomogla Tatjana Jerončič Tratnik. Da je knjiga dobila končno obliko tudi s tekstilnimi dodatki, je zaslužna Vida Mislej. Lana Volk je recept prevedla v angleščino in ne nazadnje, Matjaž Nabergoj je prevzel tehnično podporo pri nastajanju knjige. Nad celotnim projektom je bdela koordinatorka projektov v CIRIUS Vipava, Veronika Humar.
Ines Bunić Mohorič, profesorica likovne umetnosti, je knjigo s svojim umetniškim talentom dodatno vizualno dopolnila in ji v akvarelni tehniki dala prav poseben čar.
Knjiga je intenzivno nastajala kar celo leto. V tem času so potekale tudi priprave na zaključek projekta. Zaključni dogodek se je odvijal 3. oktobra v vipavskem kulturnem domu. Voditeljica srečanja Mija Borsellino je v vipavski narodni noši s svojim prijetnim glasom kar vabila k pozornosti slehernega obiskovalca, ki si je v deževnem jesenskem dopoldnevu vzel čas za druženje z nami. Dvorana je bila polna otrok, učencev, mladostnikov, staršev, starih staršev in posebej povabljenih. Vsi smo z zanimanjem prisluhnili programu. Instrumentalna skupina, pod vodstvom Kristine Puntar, je za to priložnost namesto instrumentov vzela v roke kuhinjske pripomočke in nam s temi pobožala ušesa in srca. Mladi folkloristi iz našega Centra so pod vodstvom Alenke Premrl Lemut zaplesali ljudski ples, učenci Kaja, Robin Teo in Mana pa so nam nagajivo predstavili izštevanke in stare pesmice o zelju in štrukljih.
Na ekranu ob odru smo lahko spremljali, kako so se učenci in zaposleni Centra skozi celo leto vključevali v projekt. Videli smo, da so jeseni na šolskem vrtu sadili česen, pozimi nabirali in sušili lovorove liste in brinove jagode, spomladi trli orehe.
Matjaž Nabergoj je za ta dan pripravil tudi videoposnetek. Ta prikazuje učenca, ki z navdušenjem lista novo knjigo, sprejema njeno vsebino in preizkuša, kaj ta še ponuja. Posnetek je glasbeno opremljen s skladbo, ki je bila predstavljena na prireditvi. Mentorica Kristina je za to priložnost priredila skladbo z naslovom Joj, joj, joj, repa in fižol. Video je dostopen tudi na spletni strani CIRIUS Vipava.
Da je knjiga izšla v tiskani obliki, gre iskrena zahvala tiskarni Papirus Print in gospodu Matjažu Medenu, direktorju in tudi glasbeniku, ki je bil na prireditvi vabljen k besedi. Tiskarna in gospod Meden so imeli velik posluh za naše specifične želje in potrebe, ki so zahtevale veliko ročnega dela. Pri tem so nam izkazali veliko mero naklonjenosti.
Tako kot glasba in ples povezujeta različne generacije, tako tudi priprava značilnih jedi druži staro in mlado ter ohranja zgodovino naših prednikov živo. Veseli smo, da so se ponovno prijazno odzvale našemu vabilu članice Društva Planinskih gospodinj. Skupaj z učenci so na ta dan v Centru pripravile kosilo po receptu iz novonastale knjige. Recept jote in štrukljev je prispevala vodja naše kuhinje, gospa Erna Žgur.
V avli pred vhodom v dvorano smo ta dan pripravili stojnice, na katerih smo ponujali vipavsko kosilo. Joto in štruklje so skuhali na Kmetiji Černigoj v Lokavcu. Zaposlene in tudi upokojene sodelavke so skupaj z našimi učenci prisotne postregle v predpasnikih izdelanih v naši ustanovi.
Za lepo skupno praznovanje je zaslužnih veliko posameznikov, podjetji in Občina Vipava, ki nam je odstopila dvorano kulturnega doma. Zgonc d.o.o., Krošnjarstvo Jože Turk s.p., Domača obrt Jože Drobnič s.p., Fišer&Fišer d.o.o., Dušan Ilc in Bojan Poniž, ki so prispevali elemente za čudovito dekoracijo. Senene bale, leseni kuharski pripomočki, trstika in sončnice so nam pričarale videz in vonj jeseni. Zaposleni smo z domačih kuhinjskih polic in iz starih kleti prinesli na oder že skoraj pozabljene gospodinjske pripomočke, ki so povezani z vipavsko kuhinjo.
Vsi obiskovalci smo imeli možnost obiskati pripravljene delavnice, v katerih smo lahko spoznali novo multisenzorno knjigo Vipavsko kosilo in družabno igro naših starih staršev, prepoznavali kuhinjske zvoke, zaigrali na improvizirane instrumente, se preizkusili v iskanju parov, pobrskali med čarobnimi vrečkami, iskali odgovore na dišeče uganke in še marsikaj drugega.
Na dogodku sta nas pozdravila predsednik Lokalne akcijske skupine (LAS), gospod Janez Furlan in direktor Regijske razvojne agencije Ajdovščina (ROD), gospod Bogdan Česnik. Lokalni akcijski skupini in Regijski razvojni agenciji Ajdovščina se zahvaljujemo, da smo imeli priložnost sodelovati v projektu Nasmeh in cvet za boljši svet.
Naš del projekta z naslovom Vipavsko kosilo smo zelo uspešno opravili. Rezultat tega je edinstvena multisenzorna knjiga z receptom. Želimo si, da bi knjiga dosegla ciljne bralce. Hvala vsem, ki ste nam pri tem pomagali.
V krožišču pred Centrom smo ob tem dogodku postavili instalacijo, ki upodablja joto in štruklje. Naj nas pogled nanjo spomni na bogato kulturno izročilo našega kraja in na naš dogodek.
Šolsko leto 2024/2025 je za Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava praznično leto. Junija bomo praznovali 60. obletnico delovanja ustanove. Kulturni dogodek Vipavsko kosilo je bil prvi od mnogih, s katerimi bomo obeležili naše poslanstvo. V naslednjih mesecih bomo odprli vrata za razna druženja, kulturne, športne, plesne, medgeneracijske, strokovne in druge dogodke. Ravnatelj gospod Alojzij Adamič je vse prisotne povabil k vsem aktivnostim v okviru obletnice.
Še naprej si želimo lepega sodelovanja z okoljem s poudarkom na inkluziji in sprejemanju drugačnosti, ki je v naši ljubi Vipavi vedno tako zelo prisotno.
Predstavitev knjige si oglejte v spodnjem posnetku